Kartica Hrvatske glazbene mladeži
Informirajte se o projektu HGM Kulturni pokaz: ulaznici za sva kulturna zbivanja u Hrvatskoj
HGM Kulturni pokaz : ulaznica za sva kulturna zbivanja u Hrvatskoj
Hrvatska glazbena mladež odlučila je pokrenuti poseban projekt namijenjen isključivo mladima u dobi od 14 do 30 godina. Svima njima, dakle srednjoškolcima, studentima, ali i zaposlenim i nezaposlenim osobama do 30 godina starosti, Hrvatska glazbena mladež nudi učlanjenje udrugu sa više od pedeset godina iskustva rada sa mladima. Hrvatska glazbena mladež veseli se da će napokon moći prebrojati i umrežiti sve svoje članove, no za mlade je posebno bitno da će članskom iskaznicom, odnosno HGM Kulturnim pokazom, moći ostvariti popuste na gotovo sva kulturna zbivanja cijeloj Hrvatskoj. HGM, u suradnji sa kazalištima, koncertnim dvoranama, muzejima te organizatorima festivala, omogućila je vlasnicima HGM Kulturnog popusta popuste od 20 do čak 100 posto (ovisno o politici institucije). Također, iskaznica omogućava plaćanje smanjene cijene u nekim trgovinama glazbenih instrumenata, opreme i nosača zvuka te popuste u Internet kafićima, jazz i rock klubovima te pri upisu na umjetničke tečajeve. Popis svih trgovina, škola, klubova, kazališta, muzeja i koncertnih direkcija koje za naše članove nude posebne popuste, mladi će dobiti pri upisu. Također, HGM će svim svojim korisnicima slati mjesečne biltene sa popisom priredaba koje su im na raspolaganju te će na svojim stranicama objavljivati osvrte, kritike, najave i preporuke za pojedine manifestacije, a mlade se poziva da se i sami uključe u rasprave na forumu.
Smatramo da nedostatak mladih među posjetiteljima koncerata, izložbi ili kazališnih predstava nije rezultat njihove nezainteresiranosti već manjkave komunikacije između kulturnih institucija i mladih. Mladima su koncerti preskupi, a u moru se nepreglednih informacija (koje su rijetko upućene njima pa se, primjerice, na radiju najave emitiraju u 7 sati ujutro) teško snalaze. Hrvatska glazbena mladež želi srušiti tu barijeru te pokazati mladima da „visoka“ kultura nije rezervirana za nekolicinu već i za sve njih.
Službena preporuka Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport Grada Zagreba za suradnju na ovome projektu upućena je na sve ustanove u kulturi grada Zagreba, a preporuka je stigla i iz Ministarstva kulture republike Hrvatske. Božo Biškupić, ministar kulture, smatra da će upravo HGM Kulturni pokaz „povećati broj posjetitelja kulturnih priredbi te omogućiti dobre temelje za stvaranje nove publike“.
Kako djeluje HGM Kulturni pokaz?
Pokaz sadržava ime i prezime te članski broj. Izdavat će ga Hrvatska glazbena mladež na rok od jedne godine. Godišnja članarina iznosi 100 kuna koji će se svakom članu „vratiti“ ako u toj godini pogleda barem tri predstave ili posluša tek tri koncerta. Vlasnici HGM Kulturnog pokaza svoje će karte osiguravati kao i svi ostali posjetitelji. Mjesta mogu rezervirati telefonom, sami biraju termin i datum, a pri plaćanju samo pokažu iskaznicu i odmah ostvaruju popust.
Kako do HGM Kulturnog pokaza?
Potrebno je samo ispuniti prijavnicu te uplatiti iznos od 100 kuna na žiroračun udruge. Hrvatska glazbena mladež u kratkom će roku izdati iskaznicu i dostaviti ju svakom članu poštom. Uz Pokaz, članovi dobivaju adresar institucija u kojima se dobiva popust. Prijavnica će se također ubrzo moći ispuniti na Internet stranicama HGM-a.
Gdje se ostvaruje i koliki popust? Adresar HGM Kulturnog pokaza:
Hrvatska glazbena mladež u stalnim je kontaktima sa svim kulturnim institucijama Hrvatske te se broj institucija suradnika stalno povećava. Nadopunjeni adresar stizat će na adrese članova jednom mjesečno te će se moći provjeravati na web stranici www.hgm.hr .
Zašto HGM Kulturni pokaz?
Koncertna i kazališna publika u cijelome svijetu, pa tako i u Hrvatskoj, u stalnom je opadanju. Da je situacija alarmantna pokazuje i činjenica da većinu tih preostalih posjetitelja sačinjavaju stariji građani dok mladih na kulturnim događanjima gotovo niti nema. Publika odumire, a nova se ne stvara. Bez pokretanja ozbiljne kampanje u cilju stvaranja nove glazbene publike i samo će glazbeno stvaralaštvo odumrijeti. Uzalud HGM svojim brojnim programima podupire mlade nadarene glazbenike ako ti glazbenici sutra neće imati pred kime svirati. Studije vodećih kulturnih menadžera u Europi pokazuju da je učestalost posjeta koncerata starijih građana usko povezan sa njihovim navikama odlaska na koncerte u mladosti. Dakle, nije potrebno odgajati samo mlade umjetnike već treba odgajati i mladu publiku. Za najraniju dob, odnosno predškolske grupe, HGM priređuje grupne posjete koncertima i operama. Osmoškolci također imaju pretplate na koncerte Hrvatske glazbene mladeži koje u društvu prijatelja iz razreda posjećuju. No srednjoškolci, studenti, te svi mladi zaposlenici banka, bolnica, trgovina ili poduzeća potpuno su, i nepravedno, zapostavljeni. Stvara se tako prividan pad interesa za kulturom te dobne skupine iako su oni, baš naprotiv, spremni i voljni na večernje izlaske. No međusobna komunikacija institucija i mlade publike, ali i način organizacije kulturnih događanja, staromodan je i ni malo prilagođen srednjoškolcima i studentima. Mladi ne slušaju ranojutarnje najave na radijskim postajama niti listaju dnevne novine da bi saznali što se večeras događa u gradu. HGM kartice umrežile bi sve mlade u sistem informiranja o kulturi te ih na taj način ohrabrila na posjet kazalištu ili operi. Osim nedostatka informacija, mladima veliki problem predstavlja i skupoća karata pa bi ih i popusti koje nudi HGM kartica uvelike potaknula na učestalije posjete kulturnih događanja. Kulturnim bi institucijama, s druge strane, HGM pomogao da ostvari potrebne kontakte sa mladima, sa kojima HGM isključivo i surađuje već više od pola stoljeća.
Članstvom u Hrvatskoj glazbenoj mladeži, dakako, svaki pojedinac podupire samu udrugu i sve njezine projekte. No kako Pokaz neće djelovati samo u glavnome gradu već u svim krajevima Hrvatske sudjelovanjem u projektu podupire se i stvaranje umjetničke ponude u kulturno slabije razvijenim krajevima domovine.
O Hrvatskoj glazbenoj mladeži
Hrvatska glazbena mladež (HGM) udruga je mladih i za mlade osnovana 1954. godine (pod nazivom Društvo prijatelja glazbe) u cilju promicanja kulture i umjetnosti među mladima. Hrvatska glazbena mladež djeluje u Splitu, Dubrovniku, Varaždinu, Lepoglavi, Osijeku, Koprivnici, Karlovcu, Bjelovaru, Rijeci i Ogulinu putem gradskih i županijskih organizacija, a u ostalim gradovima Republike Hrvatske putem pojedinaca suradnika.
Hrvatska glazbena mladež je, kao nacionalna organizacija, članica više krovnih udruga, a dio je i Međunarodne federacije glazbene mladeži (Federation internationale des jeunesses musicales, FIJM) sa sjedištem u Bruxellesu. Ferecacija djeluje u okviru i pod pokroviteljstvom UNESCO-a, broji više od 60 članica organizacija sa svih kontinenata. Od ostalih međunarodnih udruženja u kojima HGM djeluje valja istaknuti i Europsku uniju glazbene mladeži (JME) koja je, pak, od 1991. godine članica Europskog foruma mladih te Youth Express Network (YEN) putem kojega je HGM ostvario brojne projekte podržane od Europske fondacije za mlade i Europskog centra za mlade Vijeća Europe.
Ciljevi Hrvatske glazbene mladeži su poticanje i promicanje kulture i umjetnosti, posebice glazbene, među mladima; poticanje na glazbeni odgoj i glazbenu kulturu; poticanje, primicanje i njegovanje glazbenog stvaralaštva mladih i njihove afirmacije; čuvanje hrvatske glazbene baštine i promicanje suvremenog domaćeg glazbenog stvaralaštva; odgoj mlade (buduće) kulturne publike te razvijanje međunarodne suradnje u području glazbe.
Navedene ciljeve organizacija ostvaruje kroz nekoliko vidova djelatnosti od kojih izdvajamo odgojno-obrazovni program, pretplatnički koncerti klasične, pop, rock i jazz glazbe, Vlastiti orkestri mladih glazbenika poput sastava udaraljkaša Bing Bang i jazz orkestar HGM Jazz orkestar Zagreb, organizacija Imagine festivala iliti natjecanje mladih demo bendova, Međunarodni kulturni centar Hrvatske glazbene mladeži u Grožnjanu, koji već 40 godina okuplja vodeće svjetske umjetničke pedagoge i priređuje tečajeve, seminare i radionice te posebni projekti poput godišnje nagrade HGM-a „Ivo Vuljević“ najboljem hrvatskom mladom umjetniku, smotra violinista Memorijal „Franjo Krežma“ te Pijanistička smotra „Darko Lukić“.